środa, 26 lutego 2014

Kule cynamonowe (samoobracające się) + konkurs

Witajcie

Na dole postu zabawa-rozdanie na moim facebooku. 

Dziś przygotowałam dla Was przepis na jutrzejszy tłusty czwartek. Przepis o którym mowa jest bardzo szybki w przygotowaniu i na dodatek nie trzeba go bardzo pilnować. Dlaczego? Ponieważ kule same się przekręcają a gdy już to zrobią i lekko się zarumienią są już gotowe. Czas przygotowania to około 10 min + smażenie. Zatem zabierajcie się do pracy.


Składniki:
500 g serka homogenizowanego o smaku naturalnym
4 jajka
300 g mąki 
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1 łyżka spirytusu
olej do smażenia

Posypka:
100 g cukru
1 łyżeczka cynamonu

Sposób przygotowania:
Jajka roztrzepać dodać do nich serek homogenizowany i dokładnie wymieszać. Do powstałej masy dodać szczyptę soli, proszek do pieczenia, spirytus oraz stopniowo przesianą przez sitko mąkę. Wymieszać i odstawić na około 10 minut. Po tym czasie łyżeczką deserową nakładać niewielką ilość ciasta i wykładać na rozgrzany olej. Smażyć na złoty kolor (zauważcie, że same się przekręcają). Po usmażeniu odsączyć na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu. Kolejno obtaczać w cukrze wymieszanym z cynamonem. 


Chciałabym zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w rozdaniu na  moim Facebookowym profilu.  Zasady zabawy możecie zobaczyć  TUTAJ.
Będzie mi bardzo miło jeśli weźmiesz udział w rozdaniu.

Bardzo Tłusty Czwartek 2014Karnawałowe smażenie

czwartek, 20 lutego 2014

Pikantne kopytka z sosem jogurtowo-czosnkowym + KONKURS


Witajcie
Z pewnością każdemu z Was zdarza się ugotować zbyt dużą ilość ziemniaków, później jest problem co z nimi zrobić. Wyrzucić? Co to to nie. Kopytka to doskonały pomysł, aby zagospodarować niewykorzystane ziemniaki z obiadu. Dziś w wersji pikantnej. 

A na deser zapraszam Was na sam dół tego postu.


Składniki:
400 g ugotowanych, ubitych ziemniaków (u mnie po wczorajszym obiedzie z cebulką)
1 jajko
1 łyżeczka rozmarynu
1 łyżeczka czerwonej słodkiej papryki
2 szczypty mielonej pikantnej papryczki
3 ząbki czosnku
1 łyżka mąki ziemniaczanej
6 łyżek mąki + mąka do podsypywania
1 mały kubek jogurtu naturalnego

Sposób przygotowania:
Jogurt naturalny przyprawić solą i pieprzem dodać do niego przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Dokładnie wymieszać i odstawić, aby składniki ze sobą się „przegryzły".
Pozostałe składniki dokładnie ze sobą zagnieść. Powstałe ziemniaczane ciasto podzielić na pół i formować na omączonym blacie dwa wałeczki. Ostrym nożem pod skosem kroimy kluseczki. Gotujemy w dużej ilości osolonej wody aż wypłyną na wierzch. Odcedzamy i podajemy z sosem jogurtowo-czosnkowym.


W tym miejscu chciałabym zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w rozdaniu na  moim Facebookowym profilu.  Zasady zabawy możecie zobaczyć  TUTAJ.
Będzie mi bardzo miło jeśli weźmiesz udział w rozdaniu. 

niedziela, 16 lutego 2014

Marokańska sałatka z ciecierzycą i kaszą jaglaną


Witajcie 
Dziś przepis na FAN-TA-STY-CZNĄ marokańską sałatkę, której smaki na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują a jednak są idealne. Z pewnością jeszcze nie raz zagości na moim stole. Koniecznie musicie jej spróbować.


Zainspirowałam się przepisem z TEJ strony.

Składniki:
1/2 kubka kaszy jaglanej
1 kubek wody
1 średnia cebula
1 marchewka
2 łyżki żurawiny lub rodzynek
garść natki pietruszki
1 puszka cieciorki
1 łyżeczka masła

Sos:
1/4 szklanki oliwy
sok z 1/2 cytryny
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka mielonego kuminu
sól
pieprz

Sposób przygotowania:
Do gotującej lekko osolonej wody dodajemy przepłukaną kaszę jaglaną. Doprowadzamy do wrzenia po czym zniżamy na mały ogień i gotujemy 10 minut. W międzyczasie cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na maśle. Po ugotowaniu kaszy dodajemy do niej cebulę - mieszamy. Przykrywamy pokrywką, zawijamy w ręcznik i odstawiamy aby kasza "doszła". W tym czasie marchewkę obieramy i trzemy na tarce o grubych oczkach. Cieciorkę odsączamy z zalewy. Natkę pietruszki siekamy. 
W tym momencie możemy zająć się sosem, czyli do oliwy dodajemy sok z cytryny, przeciśnięty przez praskę czosnek, kumin oraz przyprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy i odstawiamy aby składniki się "przegryzły".
Wszystkie składniki: kaszę, marchewkę, żurawinę, pietruszkę, cieciorkę łączymy ze sobą i zalewamy sosem. Dokładnie mieszamy.


Warzywa Strączkowe - edycja zimowa 2014 Zainspiruj się kaszą! II edycja

czwartek, 13 lutego 2014

Humus

Witajcie
Po raz pierwszy w życiu w mojej kuchni królowała ciecierzyca, z której wyczarowałam przepyszny humus. Prosty i smaczny sposób na zmianę nawyków żywieniowych. Pasta ta to duża dawka białka, witamin oraz minerałów, idealna dla osób nie lubiących mięsa.


[przepis z opakowania]

Składniki:
200g ciecierzycy
50g sezamu
1 łyżka oliwy
3 ząbki czosnku
1/2 limonki
sól
pieprz

Sposób przygotowania:
Ciecierzycę zalać dużą ilością wody i odstawić do namoczenia przez 12 godzin. Po tym czasie solimy i gotujemy przez około godzinę w tej samej wodzie. Ugotowany groch odcedzamy (wodę zachować w osobnym naczyniu) i studzimy. W międzyczasie sezam prażymy na suchej patelni i studzimy. Gdy będzie już zimny mielimy go w blenderze lub młynku. Do sezamu dodajemy ostudzoną cieciorkę lekko podlewając wodą po gotowanej ciecierzycy. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z połowy limonki, oliwę, sól i pieprz - zmiksować z resztą składników aby uzyskać kremową konsystencję.



Warzywa Strączkowe - edycja zimowa 2014

poniedziałek, 10 lutego 2014

Rozetki

Witajcie 
Trwa karnawał a coraz większymi krokami zbliża się tłusty czwartek, aby się dobrze do niego przygotować proponuję Wam przepis na tłuściutkie ;) rozetki. Co niektórzy uważają, że to faworki dla leniwych, ale pracy przy ich smażeniu jest dosyć sporo. Niemniej jednak warto, warto, warto :)


Składniki:
1 szklanka mleka
1,5 szklanki mąki
2 jajka
1 laska wanilii (można pominąć)
3 łyżki cukru
1 łyżkę spirytusu
szczypta soli
olej do smażenia

Sposób przygotowania:
Do naczynia wlać mleko, jajka, spirytus dodać cukier, sól i wymieszać mikserem. Wanilię przekroić na pół, wyjąć miąższ dodać do masy (szczerze mówiąc ten etap można śmiało pominąć, gdyż w tym przypadku wanilii aż tak nie czuć). Następnie dodać mąkę i znów zmiksować. Olej rozgrzać w naczyniu (najlepiej szerokim) włożyć do niego specjalne urządzenie do rozetek i rozgrzać je w oleju. Po około 2 minutach wyjąć urządzenie i zanurzyć w cieście (3/4 wysokości urządzenia) do czasu, aż przestanie syczeć. Wyjąć i zanurzyć w oleju. Ciasto powinno bez problemów odchodzić od urządzenia, a jeśli będzie miało opór pomóc mu widelcem. Smażyć z obu stron do zrumienienia. Po usmażeniu układać na ręczniku papierowym, aby odsączyć nadmiar oleju. Można posypać cukrem pudrem. 


Bardzo Tłusty Czwartek 2014Karnawałowe smażenieTłusty czwartek 2014

piątek, 7 lutego 2014

Zupa z soczewicy

Witajcie
Nie wiecie co przygotować dziś na obiad? Mam dla Was fantastyczną zupę z soczewicy. Szybka, prosta, zdrowa i naprawdę sycąca - w sam raz dla osób dbających o linię.


Składniki:
150 g soczewicy
1 mała puszka pomidorów bez skórki
3 łyżki przecieru pomidorowego
1/2 cebuli
1 marchewka
1 pietruszka
1 liść laurowy
3 ziela angielskie
2 ząbki czosnku
zioła świętej małgorzaty
1 gałązka selera naciowego
suszona papryczka chili
rozmaryn
sól, pieprz
oliwa z oliwek

Sposób przygotowania:

Cebulę obieramy i opalamy nad palnikiem, gotujemy razem z resztą warzyw: marchewkę, pietruszkę, czosnkiem, zielem angielskim i liściem laurowym. Gotujemy przez godzinę. Doprawiamy solą, pieprzem i ziołami świętej Małgorzaty.
W międzyczasie w osobnym garnku przygotowujemy pomidory. Do garnka wlać oliwę z oliwek, dodać drobno posiekany rozmaryn oraz puszkę pomidorów i przecier pomidorowy – dusimy około 15 minut do czasu aż pomidory się rozpadną.
Gdy bulion będzie gotowy przecedzamy go i wrzucamy soczewicę. Gotujemy około 10-15 minut aż zmięknie w połowie czasu dodajemy pokrojony w talarki seler naciowy. Po tym czasie dodajemy pomidory i gotujemy przez chwilę. Dodajemy wcześniej ugotowaną i pokrojoną w kostkę marchewkę. Doprawiamy do smaku. 



Warzywa Strączkowe - edycja zimowa 2014

środa, 5 lutego 2014

Pierś drobiowa faszerowana brokułem

Witajcie

Ostatnio naszły mnie chęci na jakąś wariację. Postanowiłam wykonać jak zawsze coś prostego, ale nie tak bardzo oczywistego. Bo niby kto widział, żeby pierś faszerować brokułem?


Składniki:
1 pierś kurczaka
1/3 brokuła
1 mały ząbek czosnku
50 g fety
sól, pieprz, zioła świętej małgorzaty do smaku

Sposób przygotowania:
Brokuła umyć i ugotować do miękkości w lekko osolonej wodzie - odcedzić i wystudzić. Pierś umyć, osuszyć i przekroić na pół w taki sposób aby rozkładała się jak książka. Delikatnie rozbić, aby nie poprzecinać włókien - z obu stron posolić. Ostudzonego brokuła rozgnieść widelcem, dodać czosnek przeciśnięty przez praskę oraz skruszoną fetę, doprawić solą i pieprzem i delikatnie wymieszać. Farsz ułożyć na piersi i zawinąć. Spiąć wykałaczkami lub sznurkiem. Po wierzchu posypać ziołami świętej małgorzaty.  Rozgrzać patelnię przeznaczoną do smażenia bez tłuszczu i włożyć pierś. Smażyć tak aby był soczysty. 




W Nowy Rok z SuperFoods

niedziela, 2 lutego 2014

Ciasteczka cytrynowe z masą orzechową

Witajcie
Dziś chciałabym Wam zaprezentować bardzo mocno cytrynowe ciasteczka, które swoim smakiem z pewnością w myślach przywołają wiosenne dni.


Składniki:
250 g mąki krupczatki
125 g masła
65 g cukru pudru
1/2 łyżeczki soli
1 jajko
starta skórka z 1/2 cytryny

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą zagnieść na jednolitą masę. Zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki.

Składniki na masę:
250 g cukru
1/8 szklanki wody
1 cyrtryna
200g mielonych orzechów
1 kieliszek rumu

Sposób przygotowania:
Z wody i cukru ugotować syrop, wsypać zmielone orzechy, dodać otartą skórkę i sok z cytryny, rum. Dokładnie ze sobą wymieszać. Ostudzić.

Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować. Wyciąć pożądane kształty, ułożyć na blasze i piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni przez około 20 minut. Gotowe ciasteczka przekładać masą orzechową i dowolnie dekorować.